blog

هر آنچه که باید درباره ی عطر و ادکلن بدانید..!

تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1401

نکات مهمی درباره ی عطر و ادکلن،تشخیص اصل از تقلبی،طریقه ی استفاده ،تاریخچه ی آن ها،و اینکه برای هر شخصیت و هر مکانی چه رایحه ای مناسب است

چه عطری برای چه کسی؟

دقت در نحوه خرید عطر و ادکلن توسط اشخاص مختلف نشان می‌دهد که افراد از شیوه‌های مختلف و گاهی عجیب و غریبی برای انتخاب عطر و ادکلن مورد نظر خود استفاده می کنند. مثلا آنهایی که جوان‌ترهستند بیشتر از دوستان و اطرافیان خود تقلید می‌کنند و بدون توجه به اینکه رایحه عطر می تواند با نوع پوست تغییر کند همان محصول را از فروشگاه خریداری می‌کنند.بیلبوردهای تبلیغاتی و شیشه‌های پر زرق و برق محرک خرید بعضی دیگر است، بعضی از افراد مسن‌تر هم سعی می‌کنند به برند خاصی وفادار بمانند یا حتی هستند کسانی که از هرچه دردسترس‌شان باشد استفاده می‌‌کنند.

اما اصلی‌ترین عوامل انتخاب که به طور ناخودآگاه روی انتخاب افراد تاثیر می‌گذارد عبارتند از:

۱٫ شخصیت استفاده کننده: به‌طور مثال رایحه تند و اسپرت که برای یک جوان ورزشکار مناسب است نمی‌تواند برای یک خانم مسن انتخاب مناسبی باشد.

۲٫ فرهنگ جامعه: در جامعه‌ای که در آن حفظ حریم بین زن و مرد امری متعارف است، استفاده یک خانم از رایحه‌های نه چندان مناسب امری غیرقابل قبول است.

۳٫ جنسیت افراد: اگر یک ادکلن با رایحه‌ای از دسته گل‌ها و شکوفه‌ها که برازنده یک خانم است توسط یک مرد استفاده شود، صورت خوشی نخواهد داشت.

 

بوی یک نوع عطر در افراد مختلف متفاوت است:

ترکیب شیمیایی بدن، رژیم غذایی و سن اشخاص بر عطری که به پوست زده می‌شود، تاثیر می‌گذارد. در ضمن، عطر دارای بسیاری از روغن‌های اسانس‌دار است. برخی از روغن‌های اسانس‌دار تاثیر متفاوتی روی پوست اشخاص می‌گذارد و احتمال دارد که برخی از آنها جذب پوست شود. همین مسئله باعث می‌شود تا بویی از پوست متصاعد شده و در نتیجه بوی عطر نیز متفاوت شود.

 

آیا طریقه استفاده درست از عطر را می‌دانید؟

عطر را روی قسمت‌های نبض‌دار بدن اسپری کنید، آن هم نه از فاصله خیلی نزدیک. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود روی یک نقطه جمع می‌شود و احتمال اینکه بوی آن به تلخی بزند زیاد است. مچ دست‌ها، گردن (البته در مواردی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود) و آرنج‌ها محل‌های اصلی اسپری شدن عطر هستند. دست‌تان را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری این نقاط بگیرید و به آرامی عطر را اسپری کنید. در مورد مچ دستان یک نکته را به خاطر داشته باشید؛ بعد از استفاده از عطر، مچ‌ها را به هم نسایید. این کار باعث خراب شدن بوی عطرتان می‌شود. بعضی‌ها عطر را تنها روی گردن‌شان اسپری می‌کنند اما فقط به گردن اکتفا نکنید چون بخش زیادی از بوی عطرتان رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می‌شود. مچ دست‌ها برای تکمیل این پروژه عالی است!

 

چگونه عطر تقلبی را از اصل تشخیص دهید:

بیشتر عطرهای اورجینال دارای در سنگین و تقریبا آهنربایی هستند که کاملا با خود شیشه چفت می‌شوند، در نمونه تقلبی در آنها بسیار سبک و شل روی عطر قرار می‌گیرد.
عطرهای ارجینال معمولا از شیشه باکیفیت و شفافی برخوردار هستند که در نمونه تقلبی آن شیشه کدر و حتی کمی سبک‌تر به‌نظر می‌رسد( در بعضی موارد به‌دلیل طراحی فوق‌العاده مشابه قابل استناد نیست).
آخرین مرحله تشخیص و شناسایی عطر اورجینال رایحه خود عطر است که درصورت آشنایی خریدار با آن محصول شناسایی آن راحت بوده در غیر این صورت می‌توان ذکر کرد که عطرهای تقلبی بنا به نداشتن کنترل کیفی و استاندارد رایحه ثابتی ندارند.

از آغــــــــــاز تا امـــــــــروز عطـــر:

باستان‌شناسان ظرف‌های مخصوص عطر روغنی را که معطر بود در گورهای مربوط به مصریان پیدا کرده‌اند. آنها به نوعی به هنر ساختن عطر دست پیدا کردند اما بعدها این هنر توسط رومی‌ها و عرب‌ها توسعه پیدا کرد، آنها یاد گرفتند چطور باید عطر را تصفیه کرد. نخستین شکل عطر، بخور بود که در بین‌النهرین کشف شد. در آن هنگام در مناسک مذهبی، صمغ‌ها و چوب‌های مختلفی سوزانده می‌شد، همچنین چوب‌ها و صمغ‌های خوشبو را در آب و روغن خیس می‌کردند و بدن خود را با آن ماساژ می‌دادند.

 

1 قرن قبل از میلاد: پرندگان و حیوانات عطر می‌زدند:

رومی‌ها عادت داشتند به حیوانات خانگی عطر بزنند به‌خصوص سگ‌ها و اسب‌هایشان، همچنین آنها سعی می‌کردند با ایده‌های خاص و مبتکرانه بال وپر پرنده‌هایشان را نیز به عطر آغشته کنند تا وقتی آنها در اتاق شروع به پرواز می‌کنند بوی خوش از بال‌هایشان متصاعد شود و همه فضا را خوشبو کند.

 

قرن ۲ میلادی: ابوعلی سینا گلاب را ساخت:

در ایران ابوعلی سینا، نخستین بار فرایند استخراج عصاره از گل‌ها به وسیله تقطیر را که امروزه رایج‌ترین روش عطرسازی است انجام داد. او ابتدا این روش را روی گل سرخ پیاده کرد که عملا به تولید گلاب منجر شد. قبل از این کشف بزرگ عطرهای مایع که مخلوطی از روغن‌ها، پودر گل‌ها و گیاهان خشک شده بود، وجود داشت.

 

قرن ۱۴ میلادی: دانش عطرسازی به اروپا آمد:

دانش عطرسازی در قرن چهاردهم با گسترش اسلام به اروپا راه یافت و درنهایت در سال ۱۳۷۰ میلادی یک مجارستانی، نخستین عطر مدرن را با روغن‌های محلول در الکل به فرمان ملکه (الیزابت) این کشور تولید کرد که در اروپا با عنوان Hungary Water شهرت یافت.

 

قرن ۱۶ میلادی: فرانسه مرکز عطر جهان شد:

عطر وارد انگلستان شد و ملکه الیزابت اول دستور داد که تمام مکان‌های عمومی را خوشبو کنند. تولید و تصفیه عطر به فرانسه رسید و کم کم این کشور به مرکز عطر جهان اروپا تبدیل شد. از همین جا بود که مانند امروز از عطر برای از بین بردن بوی نامطبوع بدن استفاده کردند.

 

قرن ۱۷ میلادی: دستکش عطردار مسموم:

در آن زمان استفاده از دستکش‌های عطردار در فرانسه مرسوم شد. علاوه بر اینها، عطرسازان در این دوران از همه دانش و مهارت‌شان استفاده کردند تا سم درست کنند. یک دوشس فرانسوی در همین ایام با دستکش عطردار مسموم شد و به قتل رسید، زیرا در این دستکش به جای عطر از سم استفاده شده و پوست او این سم را جذب کرده ‌بود.

 

قرن ۱۸ میلادی: یک انقلاب بزرگ در صنعت عطرسازی:

با ساخت ادکلن (Eau de cologne) انقلابی در صنعت عطرسازی به وقوع پیوست. ادکلن که در آن زمان ترکیبی بود از گیاهان رزماری، نارنج و لیمو موارد استفاده فراوانی داشت، از آن جمله می‌توان به استفاده از آن برای خوشبو کردن آب حمام، خوشبو کردن نوشیدنی‌ها و شکر به‌عنوان شست‌وشودهنده و خوشبوکننده دهان، جزئی از مواد سازنده پمادها و… اشاره کرد.

 

قرن ۱۹ میلادی: استفاده بیش از اندازه ناپلئون از عطر:

ناپلئون عادت داشت هر ماه،۶۰ شیشه از عصاره و اسانس خیلی قوی یاس استفاده کند اما همسر اول او یعنی «ژوزفین» بیشتر دنبال بویی قوی‌تر یعنی عطر مشک بود. عطر او به قدری قوی بود که ۵ دهه بعد از مرگش همچنان بوی آن در اتاق خواب مخصوصش باقی مانده بود. در این زمان دیگر عطر در بین مردم رواج پیدا کرده‌بود و حتی انقلاب صنعتی نیز نتوانست بر فروش بسیار عطر تاثیر بگذارد و آن را از رونق بیندازد.

چرا همه عطرها الکل دارند؟

تـرکیب آب و الـکل به‌عنوان حلال مواد معطر به‌کار می‌رود. چون الکل فرار است باعث می‌شود که بوی عطر روی پوست‌تان نمانده و در اثر گرمای پوست شما متصاعد شود و درنتیجه بوی مطبوع به شامه اطرافیان برسد. بدون وجود الکل در عطر، شما تنها کسی خواهید بود که متوجه می‌شوید عطر زده‌اید.

 

هر عطری برای چه مکانی؟

برای محافل رسمی بهتر است از عطرهای تلخ، گرم، شیرین و تند استفاده کنید. به عطرهایی که معمولا بوی شکلات و میوه‌های تابستانی را می‌دهند عطرهای «شیرین و گرم» می‌گویند و عطرهایی هم که از اسانس ریشه درختان و ادویه‌های تند شرقی درست شده‌اند را عطرهای «تلخ» می‌گویند. غالبا عطرهایی که در مجالس دوستانه استفاده می‌شوند عطرهای «سرد و ترش» هستند و این نامگذاری به‌ دلیل حس طراوت و آرامشی است که عطرها منتقل می‌کنند. عطرهای سرد یک حس خنکی، شادابی و جوانی را به افراد القا می‌کنند و همچنین با استشمام عطرهای ترش یاد مرکبات هم می‌افتید.

 

در زمستان چه عطری بزنید؟

از آنجا که در فصل زمستان مولکول‌های ترکیبات الکلی فرار نبوده و تا حدودی ساکن و بی‌حرکت هستند، بنابراین معمولا در فصول سرد سال عطرها از ثبات بیشتری برخوردار خواهند بود. با توجه به آنچه گفته شد بهتر است برای این فصول از رایحه‌های ملایم و خنک که حاوی ترکیباتی مانند ادویه‌های شرقی، عسل، وانیل، شکلات و قهوه و همچنین عصاره گل‌ها و گیاهان مختلف هستند، استفاده کنید.

بیشتر عطرهایی که حاوی این ترکیبات هستند نوعی احساس آرامش، اطمینان و دلگرمی را در افراد ایجاد خواهند کرد. فصل زمستان اغلب موجب ایجاد نوعی احساس افسردگی در افراد خواهد شد. براساس نتایج به دست آمده از تحقیقات انجام شده، کمبود ویتامین در افراد مختلف در فصول سرد سال به‌شدت افزایش می‌یابد، بنابراین با رایحه‌ای که در محیط اطرافتان رایحه گرم و دلپذیر ایجاد کند، می‌توانید تا حدودی بر این احساس ناخوشایندی که در وجود شما به‌وجود آمده است، غلبه کنید.

سال ۱۹۵۰: عطرهای مردانه ساخته شد:

در همین دوران تولیدکننده‌های عطر سراغ تولید عطرهای مردانه رفتند مثل ادکلن‌‌ها و افترشیوها.

 

سال ۱۹۸۵: رستوران‌ها استفاده از این عطر را ممنوع کردند:

«کریستین دیور» یکی از معروف‌ترین عطرهای خود را به نام «Poision» وارد بازار کرد؛ عطری که در تبلیغات آن گفته می‌شد که احساسات عشق و نفرت را توامان در فرد زنده می‌کند. این عطر دارای رایحه گل‌هاست و آنقدر عطر و بوی قوی دارد(حدود ۳۷ درصد) که برخی از رستوران‌های نیویورک ورود آن را ممنوع کرده‌ بودند، زیرا بوی غذاها را تحت‌تاثیر خود قرار می‌داد و نمی‌گذاشت که بو‌های مطبوع غذا در فضای رستوران بپیچد.

 

سال ۱۹۹۰: حس تازگی وارد عطرسازی شد:

در این دهه عطرسازان، مواداولیه جدیدی را در عطرها استفاده کردند موادی که حس تازگی را به عطرها تزریق می‌کنند. آنها سعی می‌کردند از مواد طبیعی بیشتر استفاده کنند تا جایی که بتوانند حس فضاهای طبیعی را القا کنند. مثلا رایحه‌هایی به کار برند که انعکاسی از اقیانوس و هوای پاک باشد. یکی از پیشگامان در این عرصه شرکت «کالوین کلین» بود که سراغ تولید چنین عطرهایی رفت.

سال ۱۹۹۷: سال عطرهای زنانه:

سال ۱۹۹۷ سالى براى عطرهاى زنانه بود. در همان سال‌ها بسیارى از زنان چه خانه دار و چه شاغل، خواستار اثبات شخصیتى مستقل از مردان بودند. عطرهاى معروفى مانند عطر «فیفت اونیو» توسط «الیزابت اردن» و عطر ۲۱۲ توسط کارولین هررا در سال ۱۹۹۷ به بازارهاى جهان معرفى شدند. زنان دهه ۹۰ تفاوت‌هاى زیادى با زنان دهه‌هاى قبل از خود داشتند. آنها تبدیل به انسان‌هایى بسیار پیچیده، مرموز و مستقل شده بودند و از این‌رو عطرهاى کلاسیک دیگر توجه آنها را جلب نمی‌کرد. همین امر صنعت عطرسازى را تبدیل به صنعتى آمیخته با روانشناسى و جامعه‌شناسى کرد.

 

تولید عطــــر خوراکی در ســــال ۲۰۱۲:

به نوشته روزنامه « گاردین»آبنبات‌هایی تولید شده‌است که پس از خوردن آن رایحه خوشبویی از تمام منفذهای پوست بدن متصاعد می‌شود. هر دانه از این آبنبات‌ها که از اوایل سال آینده در ایالات‌متحده وارد بازار خواهند شد، می‌توانند بدن یک انسان بالغ ۶۰ کیلویی را به‌مدت ۶ساعت در عطر گل رز بپوشانند.

شرکت آمریکایی سازنده این آبنبات‌های عطرافشان می‌گوید، خوردن آن کاملا بی‌ضرر است و روش تاثیرگذاری آن بر بدن دقیقا شبیه سیر است. این آبنبات‌ها نیز مثل گیاه سیر ترکیبی دارند که بدن انسان به راحتی می‌تواند آنها را تجزیه کند و به همین دلیل بوی نهفته در این ترکیب‌ها از طریق منافذ پوست متصاعد می‌شود.

ماده اصلی موجود در این آبنبات‌ها «گرانیول» نام دارد که الکل اشباع‌شده مایع و معطر و یک ترکیب طبیعی است که در گیاهانی شبیه گل رز، بنفشه و وانیل یافت می‌شود. با مکیدن و خوردن این آبنبات‌ها که در ضمن حاوی شکر نیستند، ظاهرا بدن ما به یک بطری عطرافشان بدل می‌شود.و دیگر نیازی به استفاده از عطر و ادکلن های متنوع و گرانقیمت نیست.